SZCZEGÓŁY PROJEKTU

Bielski Dom Kultury wraz z przynależącym do niego Kinem „Znicz” istnieje w Bielsku Podlaskim od 1957 roku. Niestety, kino od dawna nie funkcjonowało, a imponujący budynek niszczał. Ostatecznie w 2018 roku udało się uzyskać środki na gruntowną przebudowę ośrodka, w ramach której zaprojektowano i dostarczono systemy sceniczne zainstalowane w sali widowiskowo-kinowej i sali teatralnej oraz system audiowizualny sali konferencyjnej. Przebudowa polegała na zburzeniu części istniejącego budynku oraz wybudowaniu sali widowiskowo-kinowej praktycznie od nowa. W sali tej zaprojektowano system nagłośnienia scenicznego i kinowego oraz system inspicjenta, oświetleniowy i mechaniki sceny. Pierwszy z nich opiera się na dwóch gronach z dwoma subbasami wspierającymi niski zakres pasma. Zaprojektowano także dogłośnienia dla pierwszych rzędów widowni oraz strefy pod balkonem. Ponadto 16 zestawów zainstalowanych na ścianach widowni wykorzystywane jest zarówno w nagłośnieniu koncertowym jako głośniki efektowe, jak i w systemie kinowym jako głośniki surroundowe. Nagłośnienie sceny stanowi 8 monitorów scenicznych.


System kinowy to, oprócz wspomnianych zestawów surroundowych, cyfrowy projektor kinowy z zasilaniem awaryjnym, procesor dźwięku kinowego, zwijany ekran projekcyjny oraz zaekranowe zestawy głośnikowe.

W sali teatralnej zaprojektowano adekwatny do potrzeb system nagłośnieniowy składający się z nagłośnienia frontowego wraz z zestawami niskotonowymi oraz bezprzewodowego systemu mikrofonowego i konsolety mikserskiej. Zaprojektowano też okotarowanie sceny.

Sala konferencyjna przygotowana jest do obsługi różnorakich wydarzeń, dzięki zainstalowaniu systemu audiowizualnego składającego się z matrycy audio, 16 sufitowych zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, mikrofonu bezprzewodowego, projektora multimedialnego i opuszczanego ekranu.